تبلیغات
تدابیر زناشویی - رژیم غذایی روزانه
چهارشنبه 2 آذر 1390

رژیم غذایی روزانه

   نوشته شده توسط: موسسه احیای سلامت    


صبحانه: مهم ترین وعده غذایی است كه باید در ساعات اولیه روز مصرف شود و هر چه به ظهر نزدیك‌تر شود اثر معكوس خواهد داشت، یعنی به جای این كه با گرمی و تری خود باعث خون‌سازی شود، با سردی و خشكی باعث غلظت خون خواهد شد و از نظر نوع غذای مصرفی در وعده صبحانه، عسل یا مربا (خانگی)،خامه (محلی) و یا غذاهای پختنی مثل کله پاچه، حلیم، آش و عدسی پیشنهاد می‌شود.

ناهار: بدترین وعده غذایی است كه متأسفانه در حال حاضر فقط طبق عادت خورده می‌شود و همان طور كه در بالا گفته شد باعث غلظت خون هم مییشود و پیشنهاد می‌شود كه اگر

هم گرسنگی بر بدن عارض شد، در حد سد جوع یعنی فقط در حد رفع گرسنگی غذا صرف شود و نه بیشتر، اما در مورد نوع غذای ظهر بهتر است از مقداری سالاد و سیب‌زمینی و همین طور در روزهای دیگر هفته برای تنوع، ماست و در وعده ظهر ماست یا سالاد و سبزی حتماً گنجانده شود.در صورتی که مجبور به خوردن ناهار شدید، حتما پس از خوردن ناهار حداقل پانزده دقیقه دراز بکشید.
با توجه به تولید اخلاط فاسده در وعده ظهر از خوردن عدس‌ پلو در ظهر به شدت پرهیز شود، اما در صورت مصرف، با سبزی فراوان و ماست و نعناع مصرف شود، تا اثر سوء آن را برطرف یا خنثی سازد.
متأسفانه تصور غلط در مورد عدس این است كه چون اشک چشم را زیاد می‌كند پس زیاده‌روی در مصرف آن  اشكال ندارد كه این مطلب شاید یكی از بی‌پایه‌ترین سخن ها در باب تعذیه باشد. متذکر می شویم کسانی که افسردگی دارند یا کمتر شاد هستند باید از خوردن عدس  اجتناب کنند.
شام: طبق احادیث و روایات از خوابیدن با شكم گرسنه باید پرهیز كرد، اما خوابیدن با شكم پر هم تقبیح شده و طالب سلامتی باید حتما بین شام خوردن و خواب سه ساعت فاصله قرار دهد. بنابراین حد وسط گرسنگی و سیری باید در وعده شام مراعات شود. از نان و پنیر و گردو می‌توان به عنوان یک وعده غذایی مناسب برای شام استفاده كرد. ضمن این كه شوری پنیر برای دندان ها مفید بوده و برای سلامتی دهان و دندان و جلوگیری از بوی بد دهان مفید است. شام خوب و سنگین در سر شب اشکال ندارد، اما در حد سیر شدن نه پر شدن!
در فصل بهار و تابستان مصرف انگور و خربزه و هندوانه را هم می‌توان به نان و پنیر اضافه كرد و از یک غذای ساده و كامل لذت كافی را برد. قاعده کلی این است یک نوع مواد غذایی به طور متناوب مصرف نشود، بلکه حداقل یک روز در میان بین مصرف یک نوع غذا باید فاصله بیفتد.
بهترین ساعت برای صرف شام همان ساعات ابتدایی شب یا غروب است كه هم مطابق با افطار ماه مبارك رمضان است و هم طبق حدیث «صُومُوا تَصِحّوا» یعنی روزه بگیرید تا سالم بمانید که برای سلامت جسم نیز بسیار مفید است.
اگر فردی خواهان سلامت جسم به همراه روح است باید بداند كه تحمل مقدار كمی گرسنگی در روز هیچ ضربه‌ای به سلامتی او نمی‌زند و بیماری‌هایی مثل زخم معده و سوء هاضمه و... در اثر گرسنگی شدید نیست، بلكه دلایل دیگری دارد كه از حوصله بحث خارج است.
غذاهای مناسب برای شام: برنج با خورشتی كه هم با گوشت همراه باشد و هم مقداری آبكی باشد تا هم از خشكی برنج كاسته شود و هم از یبوست پرهیز شود. مصرف ماهی در مناطق ساحلی و دریایی مفید است، اما در غیر این مناطق بسیار مضر بوده و  علت بسیاری از نازایی‌ها را مصرف بی رویه این گونه گوشت‌هاست. در صورت خوردن ماهی، حتما باید بعد از آن از خرما به اندازه حداقل هفت عدد استفاده شود.
خداوند متعال تمام احتیاجات ضروری بدن را در محصولات و مواد  اطراف هر شهر و سرزمینی قرار داده و محصول هر شهری برای مردم همان مناطق مفید است.
یکی از بهترین غذای ایرانی، آبگوشت و تا حدودی خورشت قیمه با گوشت گوسفندی است كه متأسفانه امروزه از آن غفلت می‌شود.
یكی دیگر از وعده‌های شام می‌تواند علاوه بر آبگوشت، مصرف سیراب و شیردان گوسفند باشد كه شبیه آبگوشت پخته می‌شود و نیازی هم به نخود و سیب‌زمینی ندارد. در اینجا تعدادی خورشت مفید دیگر را علاوه بر این دو (آبگوشت و قیمه) معرفی می‌كنیم.
1- خورشت كرفس: به شرط آن كه كرفس آن، آب پز بوده باشد و با گوشت گوسفند همراه باشد. در ضمن كرفس خاصیت ضد چربی نیز دارد.
2- خورشت كدو: با کدو می توان چند نوع غذا تهیه کرد همچنین می توان قیمه را بجای اینکه همراه با بادمجان (قیمه بادنجان) بپزید، آن را با كدو پخت و مصرف كرد، چراکه اولاً خاصیت‌های كدو بر كسی پوشیده نیست در ضمن این که بادمجان هم مثل لوبیا از ارزش غذایی بسیار پایینی برخوردار است.
3- سوپ: كه در فرهنگ ایرانی نام آن شورباست، در حال حاضر به آن به چشم پیش غذا یا غذای بیمار نگاه می‌شود، غافل از این كه اگر لااقل هفته‌ای یک بار مصرف شود، هم معده سبک و سالمی خواهیم داشت و هم از خاصیت حبوباتی مثل لپه و عدس در سوپ بهره خواهیم برد.
در اینجا 5 غذا نام برده شد كه به ترتیب عبارتند از:
1- آبگوشت 2- خورشت قیمه 3- خورشت كرفس 4- خورشت كدو 5- سوپ و خورشت هایی مثل فسنجان را می‌توان هر از چند گاهی با یكی از این وعده‌ها عوض كرد یا مابین این غذاها هر از چند گاهی مصرف نمود.
اما مصرف غذاهایی كه ریشه ایرانی ندارند مثل ماكارانی آن هم  نوع سبوس دار آن، فقط به عنوان رفع هوس و هر ماهی یک بار پیشنهاد می‌شود نه بیشتر، آن هم در صورتی كه از گوشت گوسفند به عنوان مواد آن استفاده شود.
غذایی مثل پیتزا در ابتدا در كشوری مثل ایتالیا به عنوان غذای فقرا ابداع شد و در حال حاضر پزشكان و كارشناسان اروپایی پیتزا را به علت فقر در تنوع غذایی مناسب و سالم، به عنوان بهانه‌ای برای مصرف سس ها توصیه می‌كنند و بس، یعنی از نظر خود آنان تنها ماده سالم پیتزا سس گوچه‌فرنگی است، در حالی كه با جایگزین كردن گوشت گوسفند (چرخ كرده) با قارچ به جای سوسیس و كالباس و سیب‌زمینی آب‌پز به جای سرخ كرده بر روی نان سبوس دار آن هم بدون سرخ شدن نان (به صورت خام) می‌توان از غذایی سالم و مقوی بهره برد و آن را تبدیل به خوراكی كرد كه هم می‌توان به صورت شام مصرف كرد و هم از مضرات پیتزا در امان بود.
پس یاد بگیریم ابتدای روز را با مصرف صبحانه آغاز كنیم که باید آبکی و آشی باشد یا حداقل با یک لیوان آب جوش ولرم با عسل میل شود و تا زمانی كه گرسنه نشدیم (آن هم بسیار گرسنه نه مقداری گرسنگی) به سمت غذا نرویم.
خود را مقید به ساعت و وعده غذایی نكنیم و از روی میل غذا بخوریم نه از روی عادت.
یاد بگیریم كه از ظرف غذای كوچک استفاده كنیم، چرا كه از نظر روان‌شناسی اشتها را كمتر كرده و باعث می‌شود كه كمتر میل به خوردن غذا داشته باشیم.
یاد بگیریم طبق فرامین و دستورات دینی و مذهبی غذا بخوریم، یعنی صرف غذا با ذكر بسم الله، ابتدای به خوردن با چشیدن مقداری نمک و ختم غذا به چشیدن مقدار كمی نمک و مصرف مقداری سکنجبین شربت شده، خصوصا پس از غداهای خشک و غیر آبکی. قابل ذکر است که جویدن هر لقمه 20 بار عامل سلامتی و بالاتر از آن هر چه به 40 بار نزدیک شود باعث لاغری در افراد چاق می شود.

علی اکبر خدابخشی

(منتظر مقالات شما در زمینه ی طب و درمان های گیاهی و سنتی هستیم. لطفا تنها مقالات خود را به آدرس الکترونیکی hravazadeh@yahoo.com و hravazadeh@gmail.com ارسال نمایید. نظرات و پرسش های خود را نیز از طریق بخش های انتقادات و پیشنهادات و پرسش از دکتر برای ما بفرستید، چرا که پرسش ها و نظرات ارسال شده به این دو آدرس الکترونیکی ترتیب اثر داده نخواهد شد. با تشکر- گروه مدیریت سایت احیای سلامت)

برچسب ها: سایت دکتر روازاده ، مطالب سایت دکتر روازاده ، دکتر حسین روازاده ، حسین روازاده ، مقالات ،

myfreecams token hack
یکشنبه 30 مهر 1396 12:53 ق.ظ
این اولین بار من یک دیدار سریع در اینجا است و من واقعا خوشحال هستم
همه در یک مکان خواندن.
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 09:57 ب.ظ
این پست ایده ای را به نفع تماشاگران جدید نشان می دهد
وبلاگ نویسی، که واقعا چگونه به وبلاگ نویسی انجام دهید.
free chaturbate token hack
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:04 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this webpage's content every day along with a mug of coffee.
Shad
جمعه 16 تیر 1396 06:47 ب.ظ
It's enormous that you are getting ideas from this article as well
as from our argument made here.
foot pain every morning
چهارشنبه 7 تیر 1396 04:39 ب.ظ
These are in fact impressive ideas in regarding blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
[ آدرس وبسایت ]
یکشنبه 4 تیر 1396 01:59 ب.ظ
My brother recommended I might like this blog. He used to be totally right.
This submit truly made my day. You cann't believe just how a lot time I had spent for
this information! Thanks!
at home std test
جمعه 2 تیر 1396 10:06 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا نه
نشستن خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به
من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و یک خواهد را سادگی به
پر کسانی که شکاف. در صورتی که شما در
واقع که می توانید انجام من خواهد
قطعا بود مجذوب.
std clinic near me
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:09 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا واقعا
کار درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و
یک ممکن است را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من می بدون شک تا پایان در گم.
Dave
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 10:08 ق.ظ
Just what I was searching for, regards for putting up.
BHW
جمعه 8 اردیبهشت 1396 11:10 ق.ظ
Hey very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
I'll bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm glad to search out a lot of useful information right here in the publish,
we want develop more techniques on this regard, thanks for sharing.
. . . . .
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 02:34 ق.ظ
Excellent post! We will be linking to this particularly great post on our website.
Keep up the great writing.
مهسان
شنبه 7 تیر 1393 07:23 ب.ظ
با سلام و خسته نباشىد
ىک ماهه رباط صلىبى عمل کردم,فشار روى پام زىاده,مىخواستم راهنماىى کنىد چجورى 10 کىلو لاغر شم و با چى دردم رو کاهش بدم
ممنون
جمعه 19 اردیبهشت 1393 06:52 ب.ظ
باسلام
فرزند پسری دارم که 40روزشه ولی همیشه گریه میکنه دکتر میگه دلدرد داره وداروی خاصی هم نداره راهنمایی بفرمایید.
محسن
شنبه 13 اردیبهشت 1393 10:54 ق.ظ
با سلام و تشکر از راهنمایهای بسیار بجا و خوبتان
البته بعید میدونم جوابم را بدید ولی خوب دلمون را به همین چیزا خوش کردیم 28 سالمه الان 3 سالی هست موهای جلوم از کنار به بالا خالی شده و وسط هم بسیار کم پشت هست میشه کاری کرد من نمیدونم لطفا میشه نگید حتماً ارثیه اگر دستوری دارید بدید اگر قراره ببینید هم آدرس بدید مراجفه میکنم .ضمناً چند سالی هم هست جوشهای عجیب غریبی که تا بحال ندیدید پشت سرم میزنه به هیچ وجه هم کنترل نشد اگر شد دوباره میزنه
ویدا
چهارشنبه 27 فروردین 1393 10:56 ب.ظ
پاینده باشید
ویدا
چهارشنبه 27 فروردین 1393 10:56 ب.ظ
پاینده باشید
مهناز
شنبه 26 بهمن 1392 10:21 ق.ظ
با سلام بنده 32 سال سن دارم حدود 6 سالی است که به سرفه های مزمن دچار شده ام و وقتی سرما می خورم بسیار نفس کشیدن و سرفه کردن برایم دردناک است ، پر سیاوشان ، شکر تقال و خرفه ، چند دانه هم استفاده می کنم ولی اثر کمی دارد لطفا بفرمائید چکار کنم
لیلا
سه شنبه 24 دی 1392 10:40 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید
من 27 سالمه که یه لک مادرزادی رو صورتم دارم که تو بچگی زیادمشخص نبود ولی الان پررنگ شده که چند بار هم به دکتر مراجعه کردم که کرم های ترکیبی دادن استفاده کردم و کم رنگ شده و بعدش که استفاده نکردم به حالت اولش برگشت تا اینکه به پرفسور شیدایی مراجعه کردم گفتن باید لیزردرمانی بشه لطفا برای درمان این لکم راهنمائیم کنید ممنونم
منیره
چهارشنبه 11 دی 1392 12:02 ق.ظ
باسلام مدتیکه شب ها دلدرد دارم ازمایش هم خوب بوده روزه هم میگیرم بهتر نشده لطفا راهنمایی کنید 29سالمه
دوشنبه 9 دی 1392 03:55 ب.ظ
سلام برای درمان فیبروآندوم غده سینه باید چه داروی گیاهی استفاده کنم
دوشنبه 9 دی 1392 03:53 ب.ظ
سلام خسته نباشین من ز خم دهانه رحم دارم مزاج گرمی دارم اگه بخوام ازعسل استفاده کنم باید چه کار کنم
دوشنبه 9 دی 1392 03:47 ب.ظ
سلام خسته نباشین من خم پهانه رحم دارم مزاج گرمی دارم اگه بخوام از عل استفاده کنم باید چه کار کنم
مثل هیچ کس
شنبه 30 شهریور 1392 09:17 ب.ظ
سلام خسته نباشیدمیخام لاغرشوم ولی ازناحیه صورت لاغرمیشم
سمیه رضایی
جمعه 29 شهریور 1392 08:30 ق.ظ
برای درمان کم کاری تیرویید چه کار کنیم
نیلوفر
چهارشنبه 6 شهریور 1392 01:01 ب.ظ
سلام من 10کیلواضافه وزن دارم0میخام لاغرشم وصورتم افت نکنه.
روح اله زارعی
پنجشنبه 13 مهر 1391 10:20 ب.ظ
روش استفاده از اهک یا کلسیم
z
سه شنبه 3 مرداد 1391 08:34 ق.ظ
عالی بود.لذت بردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر